Pożegnaliśmy Gabrielę Cwojdzińską

Mszę św. w katedrze sprawowało trzech biskupów. Liturgii pogrzebowej w katedrze przewodniczył bp Edward Dajczak. Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Krzysztof Zadarko.
Gabriela Cwojdzińska została pochowana na koszalińskim cmentarzu komunalnym razem ze zmarłym niedawno mężem prof. Andrzejem Cwojdzińskim.

Gabriela Cwojdzińska urodziła się 21 lutego 1928 r. w Poznaniu. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Po przeniesieniu się do Koszalina rozpoczęła pracę pedagogiczną w miejscowej Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz. Była też pianistką w Filharmonii Koszalińskiej. Wraz z mężem uczyła też w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w zainicjowanym przez niego Diecezjalnym Studium Organistowskim.

Była działaczką opozycyjną, współzałożycielką koszalińskiej Solidarności, internowaną w czasie stanu wojennego. Po zwolnieniu, w kontakcie z Komitetem Prymasowskim, zajmowała się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Jako senator I kadencji brała udział w pracach Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Nie ubiegała się o reelekcję, rezygnując z aktywności politycznej. W 1990 r. była wśród założycieli polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przez 13 lat zasiadała w jego władzach krajowych i regionalnych. W Koszalinie zajmowała się organizacją festiwali chórów polonijnych.

Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Wolności i Solidarności (2013), medalem Polonia Mater Nostra Est (1997), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz odznakami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. W 2020 otrzymała tytuł honorowego obywatela Koszalina.