Obywatelski projekt ustawy

Decydujący wpływ na wykorzystanie potencjału wytwórczego społeczeństwa mają regulacje prawne obowiązujące w danym państwie.

 


   Zaproponowaną zmianę w ustawie o Narodowym Banku Polskim, można porównać do zmian   na rynku dóbr konsumpcyjnych. Przed pojawieniem się sieci sklepów (np. Biedronka, Lidl, Netto, Kaufland itd.) obowiązywał przepływ towarów konsumpcyjnych w ciągu:

    producent => hurtownia => detal => konsument


Wyżej wymienione sieci wyeliminowały jedno z ogniw tego ciągu czyli hurtownie. Co więcej ze względu na liczbę jednostek handlowych, stały się partnerem dla producentów. Dlatego też na wielu produktach można spotkać informację, że zostały one wyprodukowane np. dla sieci sklepów Biedronka. Wyeliminowanie jednego pośrednika w obrocie dobrami konsumpcyjnymi oraz ostra konkurencja między sieciami spowodowała, że przeciętny obywatel może nabywać dobra konsumpcyjne za stosunkowo niskie ceny.

W zaproponowanej regulacji prawnej eliminuje się na rynku kredytów hipotecznych jednego z pośredników, czyli banki komercyjne. Narodowy Bank Polski powinien służyć polskim rodzinom, a nie przyczyniać się do pomnażania zysków właścicieli banków komercyjnych.

czytaj dalej

Solidarne Spol