Stanowisko ZR Pobrzeże NSZZ S – Browar Koszalin

Stanowisko Prezydium
Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ „Solidarność”
z dnia 22 sierpnia 2022 rok

ws. zwolnień grupowych i likwidacji „Browar Koszalin”

Z początkiem sierpnia tego roku społeczność lokalna została zelektryzowana informacją o likwidacji produkcji w „Browarze Koszalin”, części zakładu pracy VAN PUR S.A., co jest jednoznaczne z przeprowadzeniem zwolnień grupowych, które dotkną całą załogę zatrudnioną w koszalińskim oddziale firmy. Pracodawca zadeklarował wypełnienie wszystkich obowiązków wynikających z litery prawa związanych z przeprowadzeniem procesu likwidacyjnego produkcji piwa w Koszalinie. Podziękował publicznie pracownikom i zdeklarował kolejne inwestycje na bazie zabytkowej nieruchomości położonej w centrum miasta.

Od momentu poinformowania załogi o podjętej decyzji przez Zarząd VAN PUR S.A. do dziś odbyły się dwa spotkania z pracodawcą mające doprowadzić do wypracowania zasad na jakich siedemdziesięciu pięciu pracowników „Browaru Koszalin” rozstanie się z obecnym miejscem pracy. Takie porozumienie jest istotne szczególnie dla tych pracowników, którzy wieloletnią pracą związali przyszłość i stabilizację życiową specjalizując się w profesji cechującej procesy produkcyjne jedynie w browarze.

Z przykrością stwierdzamy, że dotychczasowa postawa VAN PUR S.A. w czasie negocjacji nie wybiega ani o krok od minimum wymuszonego przez ustawę.

Znając w pełni rozsądną propozycję złożoną stronie pracodawcy przez Organizację Podzakładową NSZZ „Solidarność” przy VAN PUR Warszawa Browar Koszalin stoimy na stanowisku, że całkowite zamrożenie możliwości negocjacji kwot odpraw przez pracodawcę nie idzie w kierunku zawarcia porozumienia, lecz zmierza do przyjęcia postawy wyczekiwania w celu wyczerpania czasu jaki przewiduje na tę czynność Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. „o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników” i tym samym do usankcjonowania prawem swojego minimum, jakie przyjęto przed przystąpieniem do rozmów ze stroną społeczną, co przeczy zasadzie prowadzenia dialogu społecznego i pozoruje dobrą wolę.