OBCHODY 40 ROCZNICY ZAMKNIĘCIA OŚRODKA INTERNOWANIA DLA KOBIET W GOŁDAPI

Gołdap, styczeń 82 r., w Polsce trwa od miesiąca stan wojenny. W dawnym ośrodku wczasowym Radiokomitetu, 400 m od granicy z ZSRR, komuniści zorganizowali Ośrodek Internowania dla kobiet opozycji, zaangażowanych w działalność na rzecz demokracji, które przywożono z całej Polski. Kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk. Zostawiły daleko rodziny – dzieci, mężów, rodziców. Od stycznia do lipca przewinęło się przez ten ośrodek ponad 700 kobiet. Po latach wiadomo, że nie były to przypadkowe osoby. Po internowaniu większość była zaangażowana w działalność podziemną,część wyjechała na emigrację, gdzie też były zaangażowane w działania na rzecz Polski i Polaków.

W ośrodku podlegały różnym represjom. Przeżywały śmierć swoich dzieci, niektóre brutalnie oderwano od nowonarodzonych dzieci, inne przeżywały fakt internowania obojga rodziców i pozostawienie dzieci pod opieką rodziny, innedowiadywały się, że są w ciąży. Dramatyczny czas próby z hasłem na ustach: „Orła wrona nie pokona!”

Obchody upamiętniające zamknięcie ośrodka internowania odbędą się w Gołdapi w dniach 22-24lipca 2022r.Częścią integralną będzie Konferencja z udziałem historyków. W drugim dniu odprawiona zostanie w konkatedrze msza św.oraz odsłonięta tablica dziękczynna dla mieszkańców za okazane w czasie internowania wsparcie.

Grażyna Najnigier

Nie ma tagów dla tego wpisu.

Powiązane wpisy