„Dość pracy za grosze” demonstracja SBHiU

Foto M. Żegliński

 

Pracownicy handlu domagają się przede wszystkim podwyżek oraz zwiększenia zatrudnienia.

W marketach i dyskontach pracownicy są coraz bardziej przeciążeni, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. – Sieci wydłużyły godziny otwarcia sklepów, ale liczby pracowników nie zwiększyły, bo nie potrafią znaleźć chętnych do pracy. A dzieje się tak dlatego, bo nikt nie chce przyjść do tak ciężkiej pracy za tak niskie wynagrodzenie. W ten sposób koło się zamyka – podkreślił Alfred Bujara szef handlowej Solidarności.

Kolejny postulat związku dotyczył niedziel wolnych od pracy w handlu.

W ostatnich miesiącach kolejne sieci otworzyły swoje sklepy w niedziele, obchodząc ograniczenia zawarte w ustawie regulującej niedzielny handel. W dniu 19 października br. prezydent podpisał nowelizację uszczelniającą ustawę. Jednak nowe przepisy wejdą w życie dopiero za trzy miesiące.

Obchodząc przepisy i ponownie odbierając swoim pracownikom do niedzielnego odpoczynku z rodzinami, sieci handlowe pokazały, że nie traktują tych pracowników podmiotowo, ale wyłącznie jak narzędzia do generowania gigantycznych zysków. Jeśli jest inaczej, to niech to udowodnią i zamkną swoje sklepy w niedzielę, nie czekając, aż nowe prawo zacznie obowiązywać – mówił Alfred Bujara.

Udział w demonstracji wzięli pracownicy takich supermarketów, jak Carrefour, Lidl, Biedronka, Pepco, czy Makro.

Źródło: tysol.pl

 

 

Powiązane wpisy