Sollemnitas Omnium Sanctorum

Męczennicy i święci. Tempera na drewnie Fra Angelico z około 1423 roku

 

Dzień Wszystkich Świętych (łac. sollemnitas omnium sanctorum) to obchodzona 1 listopada Uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych i męczenników, którzy już zmartwychwstali do życia wiecznego. 

Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Jan XI w 935 roku. Zwyczajowo 1 listopada wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Jest to także święto wszystkich, dla których celem jest życie prowadzące do zbawienia.

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie Mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. W dniu tym, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny – 2 listopada), wierni odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze, gdyż ogień jest symbolem pamięci, wdzięczności i modlitwy.

Mt 5, 1-12a
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy  wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

 

Nie ma tagów dla tego wpisu.

Powiązane wpisy