foto M. Żegliński – Tygodnik Solidarność
Solidarność działa już w trzydziestu jednostkach penitencjarnych na terenie sześciu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej.
W warszawskiej siedzibie Solidarności, 9 stycznia odbyło się zebranie członków organizacji NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. W spotkaniu uczestniczył Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz Jerzy Wielgus, przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność.
Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego, która obejmuje swym zasięgiem 10 jednostek z terenu całego województwa śląskiego, podkreślił, że należy się zastanowić, gdzie są zalążki, żeby założyć nowe struktury w kolejnych miejscach, by jak najszybciej móc osiągnąć liczbę tysiąca członków. Wprowadzająca pluralizm związkowy nowelizacja ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej weszła w życie 27 października ub. roku, a już dzień później Andrzej Kołodziejski zarejestrował w Regionie Podbeskidzie Międzyzakładową Organizację NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu katowickiego. W kolejnych tygodniach za nimi poszli następni – m.in. funkcjonariusze z Koszalina i Białegostoku. Po kilku miesiącach, bo w styczniu Solidarność działa już w trzydziestu jednostkach penitencjarnych na terenie sześciu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej.
Na koniec spotkania Andrzej Kołodziejski poinformował, że podwyżki wynagrodzeń i sprawa rozliczenia nadgodzin – to najważniejsze kwestie, które muszą zostać rozwiązane podczas najbliższego spotkania przedstawicieli związkowców z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej. W tym celu właśnie powołany został zespół negocjacyjny, w skład którego weszli Andrzej Kołodziejski z Bielska Białej, Paweł Jankowski z Koszalina, Mariusz Bratkowski z Zamościa, Piotr Ornoch z Warszawy i Adam Gryka z Białegostoku.