Rocznica Sierpnia

W 32 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i XXX-tą rocznicę protestu koszalinian przed koszalińską Katedrą i Ratuszem ? Zarząd Regionu Koszalińskiego POBRZEŻE NSZZ ?Solidarność? przygotował następujący program uroczystości.

O godz. 12.00 ? złożono wiązankę kwiatów pod tablicą na budynku dworca PKP upamiętniającą wydarzenia sprzed 32 ? lat. Wtedy to dwóch nieżyjących już kolejarzy: Piotr Mazur i Jan Grobelny zatrzymało pociąg solidaryzując się ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej.

W koszalińskim Ratuszu odsłonięto wystawę ?Stan wojenny ? Chodżcie z nami dziś nie biją? na podstawie zdjęć fotografa Głosu Pomorza ? Jerzego Patana, który przekazał Solidarności prawa autorskie.

Podczas uroczystego spotkania Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Eugeniusz Żuber z Prezydentem Miasta Piotrem Jedlińskim wręczyli wyróżnienia ?Zasłużony dla Miasta Koszalina?.

Podsumowaniem uroczystości była Msza Święta w koszalińskiej Katedrze koncelebrowana przez Biskupa Pawła Cieślika, który podziękował Solidarności i zaakcentował jak w obecnie trudnych czasach potrzebna jest realizująca swoje idee wyrażone w 21 postulatach z roku 1980.

Po Mszy złożono kwiaty pod tablicą Solidarności w koszalińskiej Katedrze oraz pod pomnikiem błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie po wystąpieniach wszyscy odśpiewali Barkę.

Powiązane wpisy